Sık Sorulanlar

Masajın etkileri nelerdir?

  • Masaj bağ dokusunu ve kasları etkiler. Kan dolaşımını hızlandırır. Bu da kan damarlarını ve lenf sistemini etkiler. Metabolizmanın ürettiği toksinler hücreler arası sıvıda toplanır. Bu toksinler masaj yoluyla vücuttan atılır.
  • Düzenli yapılan masajla vücuttaki kulunçlar yok olur.
  • Bağ dokusu yoluyla masaj iç organları da etkiler. Kasılmış kaslar gevşetilir ve hiç çalışmayan kaslar çalıştırılır.
  • Masajla etin direncini ve kaslarımızın sıkılığını arttırabiliriz ve azaltabiliriz. Burada amaç kişinin kendi yapısına özgü kas sıkılığını bulmaktır.
  • Bilincimiz vücudumuzdaki kasılmış yerleri fark etmeyebilir; fakat yapılan masajla beyinciğimizin bunu fark etmesini sağlarız. O bölgelere uygulanan basınçla beyincik gerekli mesajı almış olur. Bu bir çeşit kendi kendisini tedavidir. Bu içsel tedavi olmadan masaj tam etkisini göstermez. Aslında tedavi insanın kendi kendini iyileştirmek istemesi ile başlar ve masaj bedenin bu yeteneğini harekete geçirir.
  • Masaj ayrıca kilo kaybetme ve selülit önlenmesinde de etkilidir.

Masaj yoluyla kilo vermek mümkün müdür?

Sadece masajla kilo kaybedemezsiniz fakat masaj uygun bir diyet ve egzersizle birleştiğinde, vücudun suyu tutmasına yol açan ve genellikle derinin altındaki yağ tabakasında bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Masaj metabolizmanın hızını arttırdığından, yağlar daha kolay yanabilirler.

Selülit, masaj yoluyla azaltılabilir ya da önlenebilir mi? 

Selülite yol açan derinin yağ tabakasında toksinler yüzünden tutulan su olduğundan, bu sorunun cevabı yukarıdaki cevaba benzemektedir. Selülitten uzak kalmanın en iyi yolu Selüliti başından önlemektir: yani daha az toksin, daha az yağ, daha fazla taze gıdalar ve su. En önemlisi kan dolaşımının düzgün olduğu bir cilt için her sabah vücudun kuru ve sert bir fırça ile fırçaladıktan sonra soğuk bir duş alınmalı.

Kişiye nasıl bir masaj uygulanmalıdır?

Bu tabii ki kullanılan masaj tekniklerine ve masaj isteyenin durumuna bağlıdır. Benim kullandığım tekniklerle haftada 1-2 masaj yeterlidir. Ben masajı vücudun tepki vermesini sağlayan bir reaksiyon terapisi olarak kullanıyorum. İyileşmeyi sağlayacak tepkiyi elde etmek için genellikle 5 kere masaj yapmak yeterlidir. Ancak vücudunu iyi tanıyan insanlar ile yoga ve nefes teknikleri uygulayanlarda, belirli bir problem için bir kere masaj yapılması yeterli olacaktır. 
Eğer kişi 8-10 kere masaj aldığı halde hala kendini daha iyi hissetmiyorsa, ben onu tedavi edecek doğru kişi değilim demektir. Burada amacımın bazı kişilere ömür boyu sürecek bir masaj olanağı sunmak olmadığını söylemeliyim; dolayısıyla bu kişilere başka bir yol denemelerini tavsiye ederim. 
Elbette bu, masajdan çok hoşlanan ve yararlanan insanların hayatları boyunca istedikleri kadar masaj yaptırmayacakları anlamına gelmiyor.